امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مذاکرات هسته ای ایران 1+5
۱۳۹۷/۸/۱۸                  ۲۳:۰۹

آمانو: ضروری است ایران اجرای تعهداتش در برجام را ادامه دهد

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای روز جمعه برای هفتاد و سومین نشست عمومی مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام تأکید کرده است.

آمانو: ضروری است ایران اجرای تعهداتش در برجام را ادامه دهد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای روز جمعه که برای هفتاد و سومین نشست عمومی مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام تأکید کرده است.

آمانو در این بیانیه به اقدامات نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل در راستی‌آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات ایران ذیل توافق هسته‌ای برجام تأکید کرده است.

او تصریح کرده است: «ما کماکان به راستی‌آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک ادامه داده‌ایم.»

مدیر کل آژانس، تأکید کرده است: «ایران در حال اجرای تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام است. ضروری است که ایران اجرای کامل این تعهدات را ادامه دهد.»  

آمانو گفته که آژانس به راستی‌آزمایی‌ها درباره عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام‌شده توسط ایران ذیل توافقنامه پادمانی این کشور را ادامه می‌دهد. ارزیابی‌ها درباره نبود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده نیز ادامه دارند.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق رفع شده بودند در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهند شد.

ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد.

دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.

دولت ترامپ، در این بسته تحریم‌ها از تلاش‌های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی کرده و برای ۸ کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد.

تصمیم ترامپ با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی با آن مخالفت کرده‌اند.
خکاوه خصدرا 2
دوشنبه / ۲۱ آبان ۱۳۹۷ / ۱۴:۴۲


مکرون: ترامپ حضور ما در برجام را پذیرفته است


 
رئیس‌جمهور فرانسه گفت که دونالد ترامپ به تصمیم فرانسه مبنی بر باقی ماندن در برجام احترام می‌گذارد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه سی‌ان‌ان، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در گفت‌وگویی اختصاصی با شبکه سی‌ان‌ان در پاسخ به سوال فرید زکریا درباره اهمیت روابط شخصی در مذاکرات وی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ترامپ تصمیم گرفت برجام را ترک کند اما او در نهایت به این حقیقت که ما تصمیم گرفته بودیم در توافق

(هسته‌ای) باقی بمانیم، احترام گذاشت. به خاطر روابط شخصی‌مان در مذاکرات، او این حقیقت را پذیرفت که ما در برجام باقی مانده‌ایم، راه‌کار متفاوتی را اتخاذ کرده‌ایم و با یکدیگر همکاری می‌کنیم. این برای من بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد یک بحران بزرگ و افزایش تنش‌ها است.
خکاوه خصدرا 2
http://www.bartarinha.ir/fa/news/795388/...8%B3%D8%AA
ر حالی‌که مقامات آمریکایی می‌گویند که غذا و دارو مشمول تحریم‌های آن‌ها بر ضد ایران نیست، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی، با تاکید بر این‌که ایران روش‌های خود را برای تامین محصولات غذایی دارد و و دچار مشکل نمی‌شود، خاطرنشان می‌کند که " تنها در کلمه "غذا" و "دارو" تحریم نشده و تحریم‌های بانکی، کشتیرانی و بیمه باعث بروز مشکلاتی می‌شود که به تبع آن‌ها واردات این کالاها همچون شرایط عادی گذشته انجام نمی‌شود".
پیش بینی عضو سابق گروه هسته‌ای آمریکا از زمان خروج ایران از برجام


عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا با بررسی اجرایی شدن کانال ویژه مالی بین اروپا و ایران و تحقق اهداف از همکاری اقتصادی و مالی با کشورهای غیر اروپایی،زمان خروج این کشور از برجام را پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،ریچارد نفیو درخصوص اجرایی شدن کانال ویژه مالی بین اروپا و ایران،سرنوشت توافق هسته ای و تحقق اهداف ایران از همکاری اقتصادی و مالی با کشورهای غیر اروپایی به گفت و گو با مهر پرداخت که به شرح زیر است:

با توجه به اینکه آمریکا مخالف مکانیسم مالی بین اروپا و ایران است و کشورهای اروپایی را جهت جلوگیری از اجرای کانال مالی تحت عنوان SPV با ایران تحت فشار قرار می دهد، آیا مکانیسم مالی (SPV) بین ایران و اروپا اجرایی شود؟

نیفو: کانالی شبیه SPV جهت تسهیل تجارت بین اروپا و ایران در نهایت ایجاد خواهد شد. اما فکر نمی کنم این کانال همان کانال SPV باشد که در ماه سپتامبر اعلام شد و زمینه های وسیع تجارت بین ایران و اروپا را پوشش دهد.پیامدهای تحریم ها برای اکثر بانک ها و شرکت های ایرانی بسیار شدید خواهد بود و در نتیجه اروپا به مکانسیم مالی با ایران به طور دقیق نگاه خواهد کرد و آن را به کانالی قابل کنترل تر مانند تجارت مرتبط با فعالیت های بشردوستانه تبدیل خواهد کرد.

اگر مکانیسم مالی ایران و اتحادیه اروپا با شکست مواجه شود، سرنوشت توافق هسته ای ایران (برجام) چه خواهد بود؟

نیفو: همچنان بر این باور هستم که وضعیت ایران بسیار دشوار خواهد شد اگر به اجرای مفاد برجام ادامه دهد در حالی که هیچ کمک و امتیاز مالی یا اقتصادی دریافت نکند.فشار تحریم هایی که بر ایران در سال ۲۰۱۹ اعمال خواهد شد احتمالا همراه با شکست SPV باعث خواهد شد رهبران ایران به طور جدی از برجام خارج شده یا اهمیت چندانی برای آن قائل نشوند.تصمیم دولت ترامپ برای خروج از برجام قابل تاسف و خطرناک بود.

آیا همکاری اقتصادی و مالی ایران با کشورهای غیر اروپایی اهداف تهران از برجام را محقق می سازد؟

نیفو: به شدت در این مورد تردید دارم. مجموعه تجارت هایی که ایران با هند و چین و به ویژه روسیه انجام می دهد، با آنچه در اروپا انجام شده و برنامه ریزی شده برابر نیست. اهداف ایران از تجارت با اروپا بسیار قوی و گسترده بود از جمله انواع پروژه های سرمایه گذاری و همچنین تجارت.برای هر کشوری سخت خواهد بود تا در زمینه تجارت جایگزین اروپا برای ایران شود. گفته می شود بخشی از هدف ایران حل مسئله هسته ای یک بار و برای همه بود. ایران هنوز هم می تواند این کار را انجام دهد اگر با وجود فشار اعمال تحریم ها مفاد برجام را رعایت کند.ممکن است به طور کلی توجیه ادامه برجام و رعایت مفاد آن از لحاظ سیاسی برای رئیس جمهور روحانی و دولت ایران دشوار باشد.
احتمال اینکه ترامپ تحریم را کنسل کند ؟؟؟؟؟؟؟؟
(04-01-2019, 11:33 PM)b1saeed نوشته: احتمال اینکه ترامپ تحریم را کنسل کند ؟؟؟؟؟؟؟؟

واقعا بعید نیست با این چرخش های 180 درجه ایی سیاست های ترامپ
ما که هیچ 
مردم و سیاستمداران و سرمایه دارهای آمریکایی هم مثل خر در گل ترامپ گیر کردن
احتمالا خبری هست
برای دلار متقاضی شدید وجود ندارد صعود ندارد
کد خبر: ۴۵۳۹۵۸تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۲ - ۲۹ دی ۱۳۹۷
سیاست >> سیاست داخلی 

مصباحی مقدم: بررسی مجدد لایحه پالرمو در جلسه مجمع تشخیص؛ اعضا به نتیجه نرسیدند


مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در جلسه امروز درباره «پالرمو» بحث و تبادل نظر صورت گرفت اما صحبت‌ها به جمع‌بندی نرسید و مصوبه خاصی نداشتیم.قرار است در جلسه بعدی مجمع درباره پالرمو بحث شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از موکول شدن بررسی لایحه پالرمو به جلسه بعدی مجمع خبر داد.

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به جلسه امروز این مجمع گفت: در این جلسه درباره «پالرمو» بحث و تبادل نظر صورت گرفت اما صحبت‌ها به جمع‌بندی نرسید و مصوبه خاصی نداشتیم.

وی افزود: قرار است در جلسه بعدی مجمع درباره پالرمو بحث شود.

بنا بر این گزارش، در این جلسه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور نیز به عنوان مدعو حضور داشتند.
اروپا باز هم به‌سمت ترامپ غش کرد/ خیز بروکسل برای تحریم دوباره ایران
کشورهای اروپایی بعد از نمایش‌های ساختگی مخالفت با آمریکا و مانور روی وعده‌ و وعید‌های لفظی برای حفظ برجام، اکنون منفعت را در آشکارسازی غش به‌سمت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دیده‌اند و آماده اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران هستند.
[عکس: 1397043113463365614816504.jpg]

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/...8%A7%D9%86


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان