امتیاز موضوع:
  • 5 رای - 1.4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بدون شـــــــــــــــــــــــــــــــــــــرح!
۱۳۹۷/۱۱/۲۶       
۰۳:۱۳


نمایش ورشو»؛ پر سر و صدای بی‌‌نتیجه

نشستی که از هفته‌ها پیش تبلیعاتی فراوانی در مورد آن شده بود، در حالی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در شهر «ورشو» برگزار شد که شرکت‌کنندگان در آن حتی یک بیانیه مشترک هم صادر نکردند.گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس: زمانی که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا چند هفته پیش در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» از توافق واشنگتن و ورشو برای برگزاری نشستی برای ایجاد ائتلافی علیه ایران صحبت کرد، جنجال زیادی به راه افتاد و تحلیلگران نزدیک به رژیم صهیونیستی آن را نقطه عطفی در جهت مقابله با ایران توصیف کردند.

محلی برای همراه کردن اروپا و آسیا با تلاش برای اعمال فشار به ایران، مقدمه تشکیل ناتوی عربی و محفلی برای پیشبرد طرح معامله قرن، همگی توصیفاتی بود که از زبان مقام‌های آمریکایی در مورد این نشست شنیده می‌شد.

نشانه‌های شکست ورشو حتی پیش از آغاز آن هم قابل مشاهده بود؛ زمانی که مقام‌های آمریکایی و لهستانی از بیم انصراف گسترده کشورها از شرکت در نشست مجبور شدند در ظاهر دستور کار نشست را گسترده‌تر کرده و ادعا کنند که قرار نیست ورشو «محلی برای بدنام کردن ایران و تاختن به یک کشور» باشد.

حالا با اتمام این نشست، دیگر به قطعیت می‌توان گفت که نه تنها هیچ‌یک از این اهداف محقق نشده، بلکه در مواردی این کنفرانس یک گام به عقب نیز برای آمریکا بوده است.

سخنرانی «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا نشان داد نه تنها این نشست اروپایی‌ها را با واشنگتن همراه نکرده، بلکه ممکن است به تشدید تنش میان طرفین هم منجر شود.پنس در سخنرانی‌اش با لحنی بی‌سابقه متحدان آمریکا در اروپا را خطاب قرار داد، آن‌ها را به تلاش برای تضعیف تحریم‌های آمریکا متهم کرد و با عباراتی آمرانه گفت که اروپایی‌ها باید از برجام خارج شده و به کارزار فشار به ایران بپیوندند. (جزئیات بیشتر)

«الی گرانمایه» عضو ارشد شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در مورد اظهارات پنس، در توییتر نوشته:

           «معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده می‌توانست از طرح درخواست خروح اروپا از برجام خودداری کند. اما این کار را نکرد. انجام این کار در خاک اروپا، آن هم در حالی که ۲۸ کشور اتحادیه اروپا همین اخیرا بار دیگر بر حمایت خود از این توافق تأکید کرده‌اند، تنها بر تنش‌ها می‌افزاید و تلاش‌های دولت [دونالد] ترامپ برای همراه کردن سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) با سیاست گسترده‌تر مقابله با ایران را هم تضعیف می‌کند.»

اظهارات پنس واکنش اروپایی‌هایی از جمله دستیار وزیر خارجه آلمان را هم به همراه داشت. او که به نمایندگی از برلین در نشست ورشو حضور داشت، دقایقی بعد از سخنرانی پنس نوشت بر خلاف آنچه قبلا اعلام شده بود، عمده وقت نشست ورشو عملا به صحبت در مورد ایران گذشت. او به صراحت خواسته پنس را رد کرد و گفت اتحادیه اروپا همچنان به برجام پایبند می‌ماند. (جزئیات بیشتر)یک دیپلمات یکی از کشورهای اروپایی حاضر در نشست ورشو هم با بیان اینکه «کاملا مخالف» اظهارات پنس است، گفته «ما می‌خواهیم در مسئله ایران به نتایج خوبی برسیم، نمی‌خواهیم ایران را به سمت ترک تعهدات هسته‌ای سوق دهیم.»

نشست ورشو در حرکت به سمت یک ائتلاف منطقه‌ای علیه ایران هم موفق نبود. شایعه شده بود که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ممکن است در جریان این نشست در برابر دوربین‌ها با وزرای کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دست دهد و حتی روند عادی‌سازی روابط با این کشورها را اعلام کند.

اما اوج دستاورد نتانیاهو از این نشست، شام خوردن زیر یک سقف کنار وزرای عرب و حضور در عکس دسته‌جمعی شرکت‌کنندگان در این نشست بود. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی البته از همین رخدادها هم به وجد آمده بود. او در مورد ضیافت شام به رسانه‌های اسرائیلی گفته «اتاق بزرگی نبود. آن‌ها (با وجود حضور نتانیاهو) نشستند و از جایشان بلند نشدند.»

او در این نشست چند ویدئوی تبلیغاتی برای انتخابات آتی در فلسطین اشغالی ضبط کرد، اما دیدار عمومی‌ای بین طرفین انجام نشد، روابط تل‌آویو و اعراب دستکم فعلا به صورت رسمی از آنچه که بود، فراتر نرفت و در همان سطح همکاری‌های مخفیانه علیه ایران باقی ماند. ورشو، نتوانست نشست مادرید دیگری برای تل‌آویو باشد.ساعتی پس از نشست هم در اقدامی که خبرنگارهای اسرائیلی آن را نشانی از ناخرسندی نتانیاهو از خودداری وزرای عرب از دیدار با وی تفسیر کرده‌اند، ویدئوی صحبت‌های ضدایرانی این وزرا در نشست غیرعلنی ورشو را منتشر کرد. (جزئیات بیشتر)

موضوع طرح سازش تشکیلات خودگردان فلسطین با رژیم صهیونیستی هم پیشرفتی نداشت، بیش از همه به این دلیل که یک طرف این «معامله قرن»، یعنی تشکیلات خودگردان، در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی، اساسا ماه‌هاست که ایالت متحده را «فاقد صلاحیت میانجیگری» خوانده و در نشست‌هایی که واشنگتن برگزار می‌کند، شرکت نمی‌کند.

نشست ورشو هم از این بایکوت چند ماهه کنفرانس‌های آمریکایی توسط تشکیلات خودگردان مستثنی نبود و فلسطینی‌ها نماینده‌ای در آن نداشتند. طرح معامله قرن ابتدا قرار بود تا تابستان امسال رونمایی شود، اما «جارد کوشنر» در نشست ورشو برای چندمین بار رونمایی از این طرح را به تعویق انداخت و آن را به بعد از انتخابات فروردین ماه در فلسطین اشغالی موکول کرد.«کیم یلمگارد» خبرنگار نشریه «یو اس ای تودی» در مورد نتایج نشست ورشو و اظهارات «مایک پامپئو» در نشست خبری پایانی کنفرانس ورشو نوشته است:

             صحبت‌های پامپئو شبیه به مقامی نبود که توانسته باشد دیدگاهش در مورد ایران، اسرائیل-فلسطین، یمن یا هرچیز دیگری را پیش ببرد. شاید هم خسته و بی‌حال بوده، یا از هوای سرد زمستانی لهستان کلافه شده، اما به هر حال لحن او بی‌‌رمق بود. او از تشکیل یک «ائتلاف تازه» برای مقابله با مسائل خاورمیانه گفت، اما شور و شوق کسی که توانسته باشد چنین ائتلافی تشکیل داده باشد، در او به چشم نمی‌خورد.

معلوم هم نیست در این چند روز داشته با چه کسی صحبت می‌کرده. تنها یک رئیس سرشناس در این جمع حضور داشت، آن هم نتانیاهو بود. آن‌ها (پامپئو و نتانیاهو) از مدت‌ها پیش از این نشست هم در مورد ایران اتفاق نظر داشتند. حتم دارم که او در نشست‌های غیرعلنی با اعتراضات قدرتمندی از جانب اروپایی‌ها در موضوع ایران روبرو شده است.

هیأت‌ها خیلی تلاش داشتند روی این مسئله مانور دهند که اسرائیلی‌ها با عرب‌ها دست داده‌اند و در مورد صلح صحبت می‌کنند. اما هیچ نماینده‌ای از فلسطینی‌ها حضور نداشت. درست مثل مذاکرات برگزیت، لهستانی‌ها فکر می‌کردند که دارند با اتحادیه اروپا مذاکره می‌کنند، اما فقط داشتند با خودشان صحبت می‌کردند.

اختلاف میان حاضران در این نشست آنقدر بود که شرکت‌کنندگان حتی نتوانستند بیانیه مشترکی صادر کنند و تنها آمریکا و لهستان در بیانیه‌ای دوجانبه نتایج نشست را اعلام کردند: تشکیل چند کارگروه در مورد غرب آسیا.

جنجالی که خیلی از مخالفان ایران را ذوق‌زده کرده بود، حالا در حالی فروکش می‌کند که نشست ورشو بدون دستاورد روشنی پایان یافته و نه ائتلاف رسمی ضدایرانی شکل گرفته، نه فلسطینی‌ها حاضر شده‌اند با نتانیاهوی درگیر انتخابات سر یک میز بنشینند.

انتهای پیام/ق
خکاوه خصدرا 2
۱۳۹۷/۱۱/۲۶    ۱۶:۱۴

پیش‌بینی «وندی شرمن» درباره ماندن یا خروج ایران از برجام

سرپرست هیات آمریکایی در مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران مدعی شد، حامیان برجام در این کشور اگر فکر کنند که دونالد ترامپ در انتخابات 2020 پیروز می‌شود، از توافق خارج خواهند شد.

[عکس: 13971126000468_Test_PhotoN.jpg]
به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «وندی شرمن» سرپرست تیم آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای در یک مصاحبه که با حضور دو مقام سابق شورای امنیت ملی دولت «باراک اوباما» برگزار شد، درباره خروج ایران از برجام، تلاش اروپایی‌ها برای حفظ این توافق و کاستی‌های «اینستکس» صحبت کرد.
در این مصاحبه که توسط یک رسانه آمریکایی به نام «کِروکِد مدیا» (Crooked Media) گرفته شده و ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) نسخه صوتی آن منتشر شده، شرمن به سوالات «بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت اوباما و «تامی ویتور» سخنگوی شورای امنیت ملی دولت سابق آمریکا درباره مسائلی از قبیل کره شمالی، ایران و مواضع اروپایی‌ها پاسخ داد.
 
[عکس: 13971126000464_Test_PhotoL.jpg]
تامی ویتور، بن رودز و «وندی شرمن»
 
وندی شرمن که در دولت «بیل کلینتون» جزو تیم مذاکره آمریکا با کره شمالی بود و در حصول به توافق سال ۱۹۹۴ موسوم به «چارچوب برای توافق» نقش داشته، در ابتدا درباره تفاوت‌های مذاکره‌کنندگان کره شمالی و ایران اظهارنظر کرد.
 او گفت: « (مذاکره‌کنندگان) کره شمالی بیشتر معامله‌محور هستند و ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بسیار پیچیده‌تر و خبره‌تری هستند و واضح است که آنها متفاوت از هم هستند».
شرمن سپس به قیاس مذاکرات آمریکا با کره شمالی و آمریکا با ایران از منظر زبان مورد استفاده مذاکره‌کنندگان این دو کشور پرداخت و گفت: «کره شمالی از طریق مترجم مذاکره می‌کند البته اکنون برخی مقام‌های کره شمالی هستند که به خوبی زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. درباره ایران (باید بگویم) که زمان ریاست جمهوری (محمود) احمدی نژاد، سعید جلیلی مذاکره کننده بود و آنها فارسی صحبت می‌کردند و ما انگلیسی حرف می‌زدیم، واقعا شکنجه بود، در جریان مذاکرات (هسته‌ای) ایران بعد از انتخاب (حسن) روحانی به عنوان رئیس‌جمهور، (محمدجواد) ظریف (مسئول مذاکره) شد، او ۳۰ سال در آمریکا زندگی کرده بود و تک تک مذاکره‌کنندگان به طرزی عالی انگلیسی صحبت می‌کردند».
«تامی ویتور» سخنگوی شورای امنیت ملی در دولت اوباما سوال کرد: «سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اخیرا گفتند که علیرغم اقدام ترامپ در خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، ایران همچنان به این توافق پایبند مانده است و اروپایی‌ها هم با ناامیدی در تلاش برای زنده نگهداشتن این توافق از راه تامین برخی مزایای اقتصادی برای ایران هستند، سوال اولم این است، آیا این موضوع که آنها (ایران) در توافق باقی ماندند، شما را شگفت‌زده کرد؟ سوال دوم، آیا به نظر شما عمر این توافق به بعد از دولت ترامپ هم خواهد رسید؟»
 
[عکس: 13971126000466_Test_PhotoL.jpg]
 
وندی شرمن که سابقه توهین کردن به مردم ایران را هم در کارنامه خودش دارد، در پاسخ به این سوال، بار دیگر با لحنی توهین آمیز، فضای سیاسی ایران را به دسته ادعایی «تندروها» و «تندورهای تندرو» تقسیم‌بندی کرد.
او یازدهم مهر سال ۱۳۹۲ در اوج مذاکرات هسته‌ای هم در توهینی آشکار به مردم ایران در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته بود: «فریبکاری بخشی از ژن ایرانیان است» (جزئیات بیشتر).
شرمن در مصاحبه تازه خود و در پاسخ به سوال تامی ویتور، حامیان و اعضای تیم مذاکره ایران در گفت‌و‌گوهای منجر به برجام را «تندرو» خواند و گفت: «سوالات واقعا خوبی پرسیدید، من اینطور فکر می‌کردم که آنها (ایرانی‌ها) برای باقی ماندن در توافق تلاش خواهند کرد چرا که آنها سرمایه‌گذاری زیادی روی آن کردند و به خاطر اینکه آنها خواهان آن هستند که حداقل شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی در ایران بمانند. من درباره ایرانی‌ها (به دو دسته) تندروها و تندروهای تندرو که قبلا درباره آن صحبت کرده‌ام، قائلم و آنها را میانه‌رو نخوانده‌ام».
مقام سابق آمریکایی ادامه داد: «تندروهایی که روی این توافق کار کردند، خواهان آن هستند که بقا پیدا کنند و تندروهای تندرو وقتی که آمریکا از توافق خارج شد، تقویت شدند چرا که آنها گفتند، "ببینید ما به شما گفته بودیم که به آمریکا اعتماد نکنید، آنها به ما احترام نمی‌گذارند، آنها از توافق خارج می‌شوند" و حالا ما می‌توانیم همه آن کارهای بدی که می‌خواهیم در خاورمیانه انجام دهیم، با مصونیت انجام دهیم».
شرمن افزود: «علیرغم بدگویی وزیر خارجه (مایک) پامپئو درباره اینکه با ایرانی‌ها بعد از خروج از دولت(آمریکا) دیدار کرده‌ام، درک و حس من از این دیدارها آن است که آنها اگر فکر کنند که ترامپ (فقط) تا پایان (دور اول ریاست جمهوری) در مقام خود باقی می‌ماند، دوست دارند برای باقی ماندن در توافق تلاش کنند و اینکه شاید آنها بتوانند به (باقی ماندن در برجام) ادامه دهند و سپس با دولت جدید (در آمریکا) دوباره کار را شروع کنند، به نظر من، اگر آنها فکر کنند که احتمالا ترامپ چهار سال دیگر رئیس‌جمهور باقی می‌ماند، آنها در این توافق باقی نخواهند ماند».
وی درباره مواضع اروپایی‌ها در قبال برجام و ساز و کار ویژه اعلام شده توسط آلمان، فرانسه و انگلیس موسوم به «اینستکس» هم اظهارنظر کرد.
این مقام سابق آمریکایی در این باره گفت: «آنها واقعا به سختی کار کرده‌اند، به نظرم همه متوجه هستند که این ساز و کار که جدیدا ایجاد کردند، درباره تجارت اقلام انسانی کمک خواهد کرد اما کار زیادی در قبال سرمایه‌گذاری و تشکیلات اقتصادی انجام نخواهد داد اما حداقل نشان می‌دهد که اروپایی‌ها در تلاش هستند. چیزی که افراد درباره آن حرف نزده‌اند و همه ما باید واقعا درباره آن مراقب باشیم آن است که آیا اروپایی‌ها که بهترین دوستان و متحدان ما هستند، دارند یک راهکار برای محدود کردن تحریم‌های آمریکا پیدا می‌کنند، معنی این کار آنها چیست؟ این واقعا مساله مهمی است و موضوع بسیار فراتر از موضوع توافق هسته‌ای ایران می‌رود و این اصلا خوب نیست».
انتهای پیام/م
بیشتر بخوانید

۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۴مادورو از مذاکره با آمریکا خبر داد


رئیس جمهوری ونزوئلا می گوید دولت وی به طور مخفیانه با دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفتگوهایی را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس ضمن انتقاد از رویکرد واشنگتن در قبال بحران جاری در کشورش اعلام کرد که امیدهای خود را برای دیدار با دونالد ترامپ از دست نداده است.

سخنان رئیس جمهوری ونزوئلا در حالی بیان می شود که ایالات متحده خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخته است.

رئیس جمهوری ونزوئلا در بخشی از مصاحبه با آسوشیتدپرس اعلام کرد که وزیر خارجه دولت وی در جریان گفتگوهایی مخفیانه در نیویورک از الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا دعوت کرده است «خصوصی، علنی یا مخفیانه» از این کشور دیدار کند.

نیکلاس مادورو گفت: «اگر او می خواهد ملاقات کند فقط به من بگوید کی و کجا! من سر قرار حاضر خواهم بود.»

رئیس جمهوری ونزوئلا جزئیات بیشتری از مذاکرات مخفیانه نیویورک و طرح خود برای دیدار با الیوت آبرامز ارائه نکرد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود تاکید کرد که واشنگتن مایل است با «مقامات سابق ونزوئلا از جمله مادورو در مورد طرح شان برای ترک قدرت» گفتگو کند.

این در حالی است که نیکلاس مادورو در گفتگوی اخیر خود با یورونیوز اعتراض مخالفان دولتش را «تمام شده» ارزیابی کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا کمتر از یک ماه پیش و پس از آنکه کشورش خوان گوایدو را به رسمیت شناخت اعلام کرد که الیوت آبرامز نماینده ویژه ایالات متحده در امور ونزوئلا خواهد بود.
کد خبر
خکاوه خصدرا 2
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶[عکس: 656094415511713.jpg]
عضو مجمع:
پالرمو در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نهایی می‌شود/امیدواری به اعلام خبر خوش

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از تعیین تکلیف لایحه پالرمو در جلسه فردای این مجمع خبر داد و اظهار امیدواری کرد خبر خوبی به ملت ایران داده شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم،غلامرضا مصباحی‌مقدم درباره ادامه بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی پالرمو در این مجمع گفت: فردا اعضای این مجمع ادامه بررسی پالرمو را در دستور کار دارند.
وی ادامه داد: بنا بر این است که در جلسه فردا جمع بندی نهایی درباره بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی پالرمو انجام شود و مجمع تشخیص مصلحت نظر نهایی را اعلام کند.امید می رود پس از جلسه فردا، خبر خوبی به ملت ایران داده شود.
خکاوه خصدرا 2
۱۳۹۷/۱۱/۲۶         ۲۲:۰۰

آلمان دعوت آمریکا به خروج از برجام را رد کرد


وزیر خارجه آلمان در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ با دفاع از توافق هسته‌ای برجام دعوت معاون رئیس‌جمهور آمریکا به خروج از این توافق هسته‌ای را رد کرد.به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک روز بعد از اظهارات «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا که خواستار خروج کشورهای اروپایی از توافق هسته‌ای با ایران شده بود، «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ، دعوت او را رد کرد.

ماس، روز جمعه به دفاع از برجام پرداخت و گفت: «همراه با بریتانیایی‌ها، فرانسوی‌ها و کل اتحادیه اروپا ما راه‌هایی را برای نگاه داشتن ایران در توافق هسته‌ای تا به امروز پیدا کرده‌ایم.»
خکاوه خصدرا 2


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 7 مهمان