امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آقای دلار!
#1
گویا امروز دلار افسار پاره کرده و در لحظاتی قیمت های 4800 تومان هم دیده!!! به کجا چنین شتابان؟!

مهدی تقوی، اقتصاددان در گفت‌وگو با «انتخاب» بررسی کرد:
چرا قیمت دلار سر به فلک کشیده است؟
مهدی تقوی، اقتصاددان و استاد دانشگاه، روند افزایش قیمت دلار را وحشتناک توصیف کرد و گفت: روند صعودی قیمت دلار قابل توجیه نیست و حتی پس از برجام باید بهای آن پایین می آمد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
[عکس: 353730_967.jpg]
مهدی تقوی، اقتصاددان و  استاد دانشگاه، روند افزایش قیمت دلار را وحشتناک توصیف کرد و گفت: روند صعودی قیمت دلار قابل توجیه نیست و حتی پس از برجام باید بهای آن پایین می آمد.
تقوی در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» اظهار داشت: ممکن است صادرات کشوری بسیار کمتر از واردات آن باشد و در نتیجه ارز کمی وارد آن شود. در این صورت قیمت ارز بالا می رود. اما در کشور ما قبل از برجام یک میلیون بشکه نفت صادر می شد که پس از برجام به دو و نیم ملیون بشکه رسیده است. قیمت نفت هم بالا رفته. در نتیجه، به اندازه مبلغ 1.5 میلیون بشکه نفت در روز ارز وارد کشور شده است.
[عکس: 353729_121.jpg]او افزود: در این شرایط، اگر واردات ما افزایش زیادی پیدا کرده باشد می توانیم بگوییم تقاضا برای دلار افزایش یافته و در نتیجه قیمت هم بالا رفته است. اما چنین موضوعی درست نیست و واردات ما افزایش قابل ملاحظه ای نداشته است.
تقوی با اشاره به تاثیر دو نظریه بر قیمت دلار گفت: در نظریه «برابری قدرت خرید» اگر تورم شما بسیار بالاتر از تورم ایالات متحده آمریکا باشد، قیمت دلار افزایش خواهد یافت. بر اساس نظریه پولی هم، اگر بانک مرکزی پول زیادی چاپ کند، ارزش پول ملی پایین آمده و قیمت دلار بالا می رود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: در حال حاضر هیچ یک از این دو نظریه افزایش قیمت دلار در کشور ما را توجیه نمی کند بلکه برعکس، بر اساس این دو نظریه، قیمت دلار باید کاهش یابد.
او افزود: اگر بانک مرکزی در هر شرایطی دلار کم بیاورد - که در شرایط فعلی کشور نباید کم داشته باشد - دو راه برای جبران آن دارد. یکی فروش دلار و دیگری یک درآمد خطرناک به نام درآمد پولی. یعنی بانک مرکزی پول چاپ کند و برای خرج کردن به دولت بدهد.
تقوی با بیان اینکه در حال حاضر کسری بودجه قابل ذکری نداریم گفت: در حال حاضر شرایط کشور مانند دوره احمدی نژاد نیست که نرخ رشد منفی و تورم 40 درصدی داشته باشیم. اکنون تورم به زیر ده درصد رسیده و رشد اقتصادی هم مثبت است. بنابراین مطابق نظریه های اقتصادی قیمت دلار نباید افزایش یابد بلکه باید کاهش یابد.
تقوی با ابراز بی اطلاعی از علت جهش ناگهانی قیمت ارز گفت: افزایش قیمت دلار هیچ توجیهی ندارد و بر اساس آنچه گفته شد حتی قیمت باید کمتر از 4400 تومان باشد.
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#2
چشم ها را باید شست..........جور دیگر باید دید تو را ای ............دلار

نوسانات اخیر دلار حاصل چند اتفاق مهم است که بازار به پیشواز آنها رفته است:

_ دستور اخیر رهبری مبنی بر خروج ارگانهای نظامی از فعالیتهای اقتصادی این تصمیم بیشتر از آنکه ناشی از رقابت ناسالم این بخش از حکومت با بخش خصوصی باشد حاصل زمزمه هایی مبنی بر تحریم ارگانهای نظامی ایران توسط آمریکا با همراهی اروپاست.
_ کاهش سود بانکی و عدم توجیه ریسک برای سرمایه های دلاری وام گرفته شده که در زمان اوج نرخ های بانکی از بانکها و موسسات خارجی توسط بسیاری از افراد اخذشد و الان این سپردهها چراغ خاموش داره از بانکها خارج و برای تبدیل و خروج از کشور جهت تسویه تسهیلات ارزی از موسسات خارجی روانه بازار ارز می شود که موجب فشار تقاضا و افزایش قیمت ارز شده است
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#3
کاملا مشخصه خود دولت وبانک مرکزی ذینفع بزرگه این افزایشه کی بدش میاد از سود بیشتر
#4
نسخه بهمنی(رئیس بانک مرکزی دوران احمدی نژاد که هرچه در باره کاهش قیمت دلار می گفت برعکسش اتفاق می افتاد!) دولت روحانی:

سیف:قیمت دلار قطعا کم می شود؛ نگران نباشید/ توجیه عدم سرمایه گذاری در دلار
رئیس کل بانک مرکزی از سطح بسیار مناسب ذخایر ارزی خبر داد و گفت: طی روزهای آینده نرخ ارز قطعا کاهش خواهد یافت و جای نگرانی نیست.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ولی الله سیف در حاشیه همایش بانکداری الکترونیک  درباره نوسان شدید روزهای اخیر دلار و سایر ارزها به خبرنگاران  گفت: با توجه به اینکه ذخایر بانک مرکزی در حد بسیار مناسبی است، طی روزهای آینده نرخ ارز قطعا کاهش خواهد یافت و جای نگرانی نیست.

وی با اشاره به اثر افزایش قیمت نفت در رشد درآمدهای ارزی ، افزود: توصیه می شود مردم به هیچ عنوان در ارز سرمایه گذاری نکنند چون  طبق تجارب گذشته، هیچ گاه سودآور نبود. به طورکه در برابر سود 80 درصدی سپرده های بانکی طی پنج سال گذشته، دلار 50 درصد افزایش یافته است .

http://boursepress.ir/news/73521
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#5
امروز چیزی به اسم دلار مبنا هم رونمایی شد!
دلار مبنای ۴۵۴۵تومنی
دلسوزانه هشدار هم میدادند بالاتر نخرید چون ضرر میکنید!
یعنی ۴۵۴۵قیمتشه و ضرری نداره کفه!
دلار زیر ۴۵۰۰تومن خاطره شد!
#6
نمایشنامه ای که قراره روحانی تا دقایقی دیگه در تلویزیون بازی کنه هم جالبه هم میتونه تعیین کننده باشه
جایی برای افت نداره اما بالاش خیلی بازه
من معتقدم جام زهری نوشیده نشه اونور سال تا اردیبهشت دلار بالای۶تومنه
#7
روحانی: در هیچ کجای دنیا کسی کنار خیابان اسکناس دستش نمیگیرد

ما باید راهکاری پیدا کنیم برای توزیع دلار در هیچ کجای دنیا کسی کنار خیابان اسکناس دستش نمیگیرد.....

روحانی:ما کمبود منابع ارزی نداریم
خیال مردم بابت دلار راحت باشد

روحانی:
وعده دولت به مردم این است که ارز مورد نیاز را تامین کند. خوشبختانه درآمد ارزی ما بیشتر از مخارج ارزی ما است.
امسال تا پایان سال پیش بینی ما درآمدی حدود 90 میلیارد دلار درآمدر ارزی است..
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#8
دلار تا حدود ۴۵۸۵تومن افت کرده معتقدم کف دلار ۴۴۵۰/۴۵۰۰تومنه
#9
دلار فروشان: ما هم آدمیم! تولید و تجارت
[عکس: 20180123155130629.jpg]
  بزرگنمايي: [عکس: SingleMinus.gif] [عکس: MiddlePlus.gif]
فصل تجارت - صرافان و دلارفروشان معروف به "فردایی" از قضاوت‌هایی که در مورد آنها برای اختلال در بازار ارز می‌شود و برچسب متهمان ارزی می‌خورند، گله دارند. دلارفروشان فردایی می‌گویند به ما می‌خورد که تا 50 میلیون دلار و بالاتر داشته باشیم و در لحظه آن را معامله کنیم؟!

دلار این روزها گرانتر از تمامی دوران حضورش در بازار ارز ایران به فروش می‌رسد. 4700 تومان و حتی بالاتر نرخی است که می‌توان آن را در صرافی‌ها مشاهده کرد. در کنار تمامی دلایلی که برای گرانی دلار مطرح شده، نوک پیکان به سوی صرافان و دلالان بازار است که تاکید می‌شود آنها خود موجب تشدید نوسان و گرانی ارز شده‌اند. حتی در مواردی اعلام شد که در جریان برخورد با عوامل بهم زننده آرامش بازار، برخی فروشندگان عمده در قالب متهمان ارزی دستگیر شده‌اند.
به هرحال امروز (سه‌شنبه) یک روز پس از اعلام مواضع رئیس کل بانک مرکزی و رئیس جمهور درباره بازار ارز و وعده ارزان شدن دلار در روزهای آینده، گذری بر چهارراه استانبول و خیابان فردوسی تهران به عنوان یکی از مراکز اصلی فروش و عرضه ارز با اشاره‌های جالبی از سوی صرافان و دلالان همراه بود.
اگر نفعی در جمع فردایی نیست چرا جمع نمی‌کنند؟
از خیابان فردوسی که به سمت چهارراه استانبول حرکت می‌کنیم به راحتی می‌توان جمع همیشه حاضر در آن منطقه را مشاهده کرد که همچنان فعال و به چوب زنی دلار مشغولند. مجموعه‌ای که از آنها با عنوان "دلارفروشان فردایی" یاد شده و سال‌های سال است که هر روز از ساعت حدود 11 در محلی نزدیک به پاساژ افشار جمع شده و دلار را در نوع خاص مربوط به خودشان معامله می‌کنند. جریان فروش آنها از این قرار است که معمولا بدون مبادله فیزیکی دلار بر سر قیمت‌های فردا معامله می‌کنند که به هر حال در روز موعد مشخص می‌شود که طرف معامله سود کرده یا زیان، چون مابه‌التفاوت مبلغ را باید پرداخت یا دریافت کند.
سرزدن به جمع دلارفروشان فردایی که عنوان می‌شود از عوامل بهم ریختگی این روزهای بازار ارز هستند با توضیحاتی از سوی آنها که اغلب جمعیت جوانی هستند، همراه بود. یکی از آنها می‌گوید: "نگاه کنید به جمعیتی که اینجا ایستاده است. از وضعیت ما مشخص است که چقدر دلار معامله می‌کنیم و سودی که به دست می‌آوریم چقدر است؛ هرچند که در بسیاری مواقع هم ضرر می‌کنیم. معمولا فروش افرادی که اینجا هستند 100، 200 یا به 1000 دلار هم نمی‌رسد و کم پیش می آید که ارقام بالا باشد، اما در بین ما گاهی افرادی حضور دارند که به یکباره 10 تا 20 و حتی بیشتر خط دلار خرید و فروش می‌کنند. هر خط هم یک میلیون دلار است؛ پس کسی که 20 یا 50 میلیون دلار یکباره معامله می‌کند از جنس افرادی نیست که هر روز اینجا پاتوق می‌کنند. اصلا به قیافه ما می‌خورد تا این حد دلار داشته باشیم؟ پس نگویید که دلارفروشان فردایی یا دلالانی که در بازار وجود دارند ارقام کلان معامله و بازار ارز را به هم می‌ریزند. جمع دلارفروشان فردایی معمولا ثابت است، اما افراد خاص گاهی در میان ما پیدا می‌شوند."
دیگری گفت: "حتی اگر فرض را بگذاریم که افراد عادی 40 تا 50 میلیون دلار را در یک ساعت معامله می‌کنند آیا کسی پرسیده که این‌ حجم از دلار را از کجا می‌آورند و چگونه در بازار معامله و قیمت‌ها را تغییر می‌دهند؟
دلارفروش فردایی دیگری نیز گفت: "فرض را بگذاریم بر این‌که آشوب بازار ارز برای جمع ما است؛ پس چرا سال‌های سال است اینجا جمع می‌شویم و حتی بانک مرکزی دستورالعمل جمع شدن ما را هم می‌دهد ولی هیچ وقت این اتفاق نیفتاده و جمع دلارفروشان فردایی پابرجاست؟ اگر هیچ نفعی برای هیچ گروهی در قالب این جمع وجود ندارد تاکنون باید همه را جمع می‌کردند و می‌بردند و این محوطه پاک‌سازی می‌شد، اما هیچ‌گاه این اتفاق نیفتاده است."
صرافان: ماهم آدمیم مثل بقیه..
از دلارفروشان فردایی که عبور می‌کنیم سری به صرافی‌ها می‌زنیم؛ جایی که این روزها اغلب دلار آزاد برای فروش ندارند و تنها دلاری که بانک مرکزی در اختیار آنها قرار می‌دهد را می‌فروشند؛ به طوری که تمامی تابلوهای صرافی‌ها نشان‌دهنده قیمت حدود 4550 تومان برای دلار هستند ولی دلار آزاد تا حدود 4675 تومان هم معامله شده است. بر این اساس در برخی موارد مشاهده می‌شود که در مقابل صرافی هایی که دلار بانکی ارائه می‌کنند صف خرید تشکیل شده است. این در حالی است که در برخی موارد حتی صرافی‌ها از فروش دلار آزاد سر باز می‌زنند. صرافان درباره عدم تمایل برای فروش دلار آزاد می‌گویند که آنقدر وضعیت بازار بعد از اظهارات مسئولان طی روزهای گذشته مبهم شده است که نمی‌توانیم برای خرید و فروش اقدام کنیم و هر آن ممکن است بازار با یک تکانه همراه شده و ضرر قابل توجهی متوجه ما شود. براین اساس فقط دلار بانکی را عرضه می‌کنیم.
این افراد در مورد دلار بانکی هم می‌گویند شاید تا حدود یک ماه پیش بانک مرکزی روزانه بین 400 تا 500 دلار در صرافی بانک‌ها به صراف‌ها عرضه می‌کرد، ولی اکنون این حجم را به 50 هزار و حداکثر 100 هزار دلار کاهش داده است که این خود می‌تواند باعث کاهش عرضه و در نهایت افزایش قیمت شود.
صراف‌ها در مورد این که تا چه اندازه بر قیمت‌گذاری بازار اثرگذار هستند عنوان می‌کنند که ما روزانه قیمت را براساس نرخی که بانک مرکزی در صرافی عرضه می‌کند و با توجه به حجم دلاری که در اختیار داریم به مشتری اعلام می‌کنیم، بنابراین وقتی دلار را گران می‌گیریم به طور طبیعی دلار آزاد را هم گران‌تر می‌فروشیم.
آنها با این انتقاد که چرا هر اتفاقی که در بازار ارز می‌افتد را گردن صرافان می‌اندازید توضیح دادند اول اینکه ما همان صرافی‌هایی هستیم که با مجوز و تایید بانک مرکزی کار می‌کنیم. از سوی دیگر تمام معاملات ما در سامانه‌ای که از سوی این بانک کنترل می شود ثبت خواهد شد؛ پس برای ما فرقی نمی‌کند دلار در محدوده قیمت 3000، 4000 یا 5000 تومان باشد که بتوانیم از محل آن کارمزد یا سود بگیریم، ولی مساله اینجاست که همین افزایش قیمت و گران شدن دلار به ما هم آسیب می‌زند. به هرحال صراف‌ها هم مثل بقیه افراد جامعه آدم هستند و زندگی می‌کنند. اگر دلار گران شود و کالایی به تبع آن گران شده و افزایش قیمت داشته باشد، این فقط برای مردم عادی نیست و صراف‌ها را نیز تهدید کرده و هزینه زندگی آنها را بالا می‌برد.
گزارش میدانی ایسنا حاکی از آن است که اکنون بازار ارز با وجود وعده رئیس کل بانک مرکزی برای آرامش و کاهش قیمت، فعلا از شرایط مبهمی برخوردار بوده و حتی صرافان هم نمی‌دانند در روزهای آینده قرار است شرایط بازار چگونه تغییر و به چه سمتی حرکت کند.
گزارش از خبرنگار ایسنا زهرا شکری
- See more at: http://www.fasletejarat.ir/Fa/News/17275...kWmOE.dpuf
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#10
4585 تومان قیمت اخرین معامله در افشار بود.

ببینیم که شبانه چند معامله میشود؟


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان