امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آثــــــــــــــار تصویب FATF ...
#1
عباس عبدی: مخالفت با FATF ربطی به کمک‌هایمان به گروه‌های مقاومت ندارد؛ مگر الان از حسابداری وزارت خارجه و بانک مرکزی به معاونت مالی حزب‌الله پول می‌دهند؟! / مشکل در قاچاق و رشوه و پورسانت است؛ ارقام نجومی را نمی‌توان به شکل اسکناس، با چمدان جابه‌جا کرد؛ برای همین با FATF مخالفت می‌کنند
عباس عبدی نوشت: چندی پیش که اعتراضاتی نسبت به مشکلات اقتصادی و گرانی بروز پیدا کرد، برخی افراد خواستند دست پیش بگیرند تا پس نیفتند و در نتیجه اقدام به تظاهرات و اعتراض کردند و در فضای رسانه‌ای نیز اظهارات گوناگونی از آنان منتشر شد که مسئولیت امور متوجه ما نیست و این دولت یا به تعبیری غیرروحانیون هستند که باید پاسخگو باشند. هنوز پژواک این صداها به کلی از میان نرفته بود که آزمون FATF نادرستی ادعاهای آنان را برملا کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
[عکس: 503301_672.jpg]

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی در سرمقاله امروز روزنامه ایران با عنوان "شکاف قدرت و مسئولیت در رسیدگی به FATF" نوشته است: چندی پیش که اعتراضاتی نسبت به مشکلات اقتصادی و گرانی بروز پیدا کرد، برخی افراد خواستند دست پیش بگیرند تا پس نیفتند و در نتیجه اقدام به تظاهرات و اعتراض کردند و در فضای رسانه‌ای نیز اظهارات گوناگونی از آنان منتشر شد که مسئولیت امور متوجه ما نیست و این دولت یا به تعبیری غیرروحانیون هستند که باید پاسخگو باشند. هنوز پژواک این صداها به کلی از میان نرفته بود که آزمون FATF نادرستی ادعاهای آنان را برملا کرد. یکی از آقایان محترم در سخنانی صریح و آشکار اعلام کرد که: «مجلس هوشیار باشد FATF تصویب نشود؛ حتماً چیز خطرناکی است... اگر هم تصویب شود، مطمئنم شورای نگهبان آن را رد خواهد کرد... شورای نگهبان هم که رد کند، به مجمع خواهد آمد و من معتقدم این مجمع کاملاً بیدار است.»
البته دیگرانی نیز بودند و هستند که الحاق به FATF را محکوم می‌کنند، گمان دارند که کسانی در آنجا نشسته‌اند، انتظار ورود ما را می‌کشند و اگر نرویم، بنای FATF فرو می‌ریزد. غافل از اینکه اصلاً کسی منتظر دیگران نیست. هر کسی خواست به آن ملحق می‌شود و هر کسی نخواست نمی‌شود. ولی به قول معروف «تو را که خانه نیین است/ بازی نه این است.» جامعه‌ای که به صادرات نفت و واردات کالا نیازمند است، نمی‌تواند و نمی‌باید با روش و عنصری مخالفت کند که بقای آن را در خطر قرار می‌دهد. چند روز پیش در جلسه‌ای بودم که آقای محترمی که کارشناس FATF بود و در حدود سه ربع ساعت توضیح مفصلی درباره آن داد، تقریباً همه افراد تعجب می‌کردند که واقعاً در چه جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که برخی افراد با الحاق به چنین نهادی مخالفت می‌کنند.

جالب این بود که فرآیند الحاق به FATF در زمان دولت اصولگرا و با حمایت شورای امنیت ملی وقت آغاز شد و لایحه آن در سال ۱۳۸۹ تهیه و ارسال شد. ولی اکنون همان افراد در حال سنگ‌اندازی هستند. این نشان می‌دهد که به لحاظ سیاسی هنوز وارد پله‌های اول بلوغ سیاسی نیز نشده‌ایم تا میان اموری که تضمین‌کننده منافع ملی کشور است، با امور رقابتی تمایز قائل شویم. جالب است که بدانید فرآیند الحاق به FATF، چهار سال پیش از برجام آغاز شده است و هیچ ارتباطی با برجام ندارد. بنابراین آقایان اصولگرا اگر صداقت دارند، بفرمایند کجا بودند آن زمان که در دولت اصولگرا لایحه تهیه و ارائه کردند. حتی برنامه عملیاتی این الحاق در سال ۱۳۹۰ تهیه و به تصویب نهایی رسید.
مخالفت با FATF مطلقاً ربطی به کمک هایمان به گروه های مقاومت ندارد که الحاق به آن موجب جلوگیری از این کمک شود. این نهایت بی‌اطلاعی از ماجرا است. مگر الآن که به این سازمان‌ها یا هر سازمان دیگری کمک می‌شود، از طریق نظام بانکی انجام می‌شود؟ مثلاً آیا از حسابداری وزارت امور خارحه ایران و بانک مرکزی به معاونت مالی حزب‌الله در لبنان پول می‌دهند!!؟ طبیعی است که هیچ‌گاه چه در گذشته و چه در حال و چه در آینده هیچ کمک امنیتی از طریق سازوکار عادی مبادلات پولی انجام نمی‌شود. پس مشکل کجاست؟
مشکل در قاچاق کالا و مواد مخدر و رشوه و پورسانت و امثال این است. اجازه دهید روشن‌تر صحبت شود. در نهاد مربوط و از طریق پیگیری حساب‌های مشکوک متوجه می‌شوند که یک خانم خانه‌دار در بلوچستان طی سه سال ۷۱۰ میلیارد تومان گردش پول داشته است. از نظر FATF بانک باید برای این گردش پول بزرگ و غیرمعقول توجیه داشته باشد. هیچ خانم خانه‌داری نمی‌تواند چنین گردش مالی را در شرایط عادی داشته باشد. پس او مورد شک است و باید قضیه روشن گردد. از نظر قوانین جاری، وزارت اقتصاد باید شواهد و قراینی را دال بر متخلف بودن او ابراز دارد تا دادگاه رسیدگی کند. ولی FATF این را نمی‌پذیرد. معتقد است آن خانم باید توجیه قابل قبول مناسبی برای این گردش پول ارائه کند و اگر نکرد، مجرم است. در واقع او باید منشأ پول‌ها و نحوه خرج کردن را بیان کند به نحوی که پذیرفتنی و قانونی باشد. نتیجه این مجادله در قواعد حقوقی موجود، تبرئه آن خانم بوده است. در نمونه دیگر یک کودک ۵ ساله گردش مالی ۱۰۰ میلیارد تومانی داشته است. هنگامی که شبکه این روابط را پیدا کرده‌اند، ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان گردش مالی حول همین زن یا کودک بوده است.

روشن است که اینها همه پول سیاه است. تمامی فساد موجود در کشور در ذیل و درون شبکه پولی در بانک‌ها گردش دارد. این ارقام نجومی را که نمی‌توان اسکناس کرد و با چمدان جابه‌جا کرد. همه اینها در شبکه بانکی جابه‌جا می‌شود. FATF اجازه این جابه‌جایی‌ها را نمی‌دهد، لذا روشن است که چرا با این الحاق مخالفت می‌شود. با این حال مسأله اصلی مخالفت آقایان نیست. خب هر کس می‌تواند موافق و مخالف باشد. مسأله این است که باید مسئولیت این اقدام خود را بپذیرند. در جهان کنونی فقط ایران و کره شمالی بیرون از دایره FATF هستند. اقتصاد کره شمالی با این وضع سر می‌کند و مشکلی ندارد ولی ایران نمی‌تواند و نمی‌باید هم بیرون باشد.
مشکل اینجاست کسانی که می‌توانند تهدید به رد این لایحه کنند، چرا مسئولیت تبعات آن را نمی‌پذیرند؟ اختلال خرید و فروش کالا با جهان خارج، نقل و انتقال پول و... که ریشه بخش مهمی از مشکلات ما است، ریشه در همین نگرش دارد. چگونه به خود حق می‌دهیم که اعمال قدرت و اعمال نظر کنیم ولی نتایج فاجعه‌بار آن را نپذیریم؟ بارها و بارها گفته‌ام که شکاف میان قدرت و مسئولیت از هر چیز دیگری برای سیاست زیانبارتر است. اینکه عده‌ای مسئولیت هیچ چیزی را نمی‌پذیرند ولی قدرت خود را برای تأیید و رد هر چیز لازمی به رخ می‌کشند، ریشه فاجعه است. این حد از عقلانیت و درایت حتی برای اداره یک جامعه در شرایط عادی نیز کفایت نمی‌کند، چه رسد به جامعه‌ای که با انواع و اقسام مشکلات مواجه است.
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#2
میرزایی خبرنگار پارلمانی فارس :

‏نظر اكثريت نمايندگان مجلس به FATF مثبت است و به احتمال فراوان ‎cft راي مي آورد . اما اينبار هم مثل تمام دفعات گذشته چون راي نمايندگان شفاف نيست زماني كه نتيجه اين مصوبه براي كشور و اقتصاد مشخص شد، نميتوان به نماينده گفت "با كشور چه كردي؟" و حالا پاسخگوي مردم باش
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#3
شنبه / ۱۴ مهر ۱۳۹۷ / ۲۰:۵۸

در پاسخ به ایسنا

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی از تصویب CFT حمایت کرد


رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه تصویب لایحه CFT می‌تواند جلوی سوءاستفاده‌ها را بگیرد، گفت: این لایحه همچنین می‌تواند تا حدی در جهت عادی شدن روابط مالی و اقتصادی کمک‌کننده باشد.

به گزارش ایسنا، سیدکمال خرازی در حاشیه نشست مشترک با رئیس موسسه مطالعات امنیتی و اروپایی اتریش در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا درباره تصویب لایحه CFT اظهار کرد: در صورتی که این لایحه تصویب شود، با شرایطی که ایران می‌گذارد و خطوط قرمزی که بیان می‌کند، می‌تواند جلوی سوءاستفاده‌ها را بگیرد. در عین حال در جهت عادی‌شدن روابط مالی و اقتصادی می‌تواند کمک‌کننده باشد البته ما به این مکانیسم‌ها خیلی امیدوار نیستیم که چه تحولی ایجاد می‌کند اما نشان‌دهنده این است که باید بیشتر به خودمان و منافعمان متکی باشیم.

وی همچنین درباره سازوکار مالی اروپایی‌ها در قبال ایران نیز اظهار کرد: سازوکار اروپا می‌تواند بخشی از مسائل را رفع کند و تجارت با ایران ادامه یابد اما باید دید این سازوکاری که وجود دارد تا چه اندازه می‌تواند برای ما رضایت‌بخش بوده و در عمل مشکلات را حل کند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در مورد همکاری ایران با چین و روسیه به‌ویژه در زمینه خرید نفت و معاملات اقتصادی گفت: اگر منظور وابستگی به اینهاست که باید بگویم جزء سیاست‌های ما نیست اما در دنیای تجارت منافع مشترکی وجود دارد که کشورها می‌توانند با هم کار کنند. چین و روسیه مادامی که منافع داشته باشند همکاری می‌کنند اما ما معتقدیم این وابستگی نباید ایجاد شود.

وی در مورد مبادلات اقتصادی با واحد پولی کشورها نیز گفت: صحبت‌هایی با طرف روسی و چینی انجام شده که اگر برقرار شود می‌تواند به گسترش روابط کمک کند.

انتهای پیام
خکاوه خصدرا 2
#4
مخالفان FATF چرا به مجلس فشار می‌آورند و شورای نگهبان را رها کردند؟

?امتداد- گروه سیاسی:

?اگر آنطور که مخالفان می‌گویند ‏FATF بد است چرا بساط مخالفت با آن را در مقابل شورای نگهبان و بیت رهبری پهن نمی‌کنند؟ چرا آیت‌الله یزدی به جای لاریجانی به آیت‌الله جنتی، رئیس خود در شورای نگهبان نامه نمی‌نویسد؟

?یک بار دیگر ماجراهای برجام تکرار می‌شود. همان‌ها که در دوران امضاء برجام در مقابل مجلس خیمه زده و تلاش کردند تا علما و مراجع را وارد مخالفت با برجام کنند، حالا هم دست به کار شده‌اند.

?تریبون‌های نمازجمعه روز ۱۳ مهر در سراسر کشور شاهد فشار به مجلس برای عدم تصویب آخرین بازمانده لوایح مرتبط با ‏FATF بودند.

?در شش ماه گذشته نیمی از تیترهای اصلی صفحه اول کیهان به موضوع مخالفت با ‏FATF بر می‌گشت. آنها خواهان عدم تصویب این لوایح در مجلس هستند. لوایحی که تنها یکی از آنها در مجلس باقیمانده است. از میان سه لایحه عبور کرده از مجلس یک لایحه که اصلاح قانون داخلی مبارزه با پولشویی بود، توسط شورای نگهبان نیز تایید و نهایی شده است.

?قرار است دو لایحه دیگر به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شود. در این میان مراجع نیز دست به کار شده‌اند.‌ آیت‌الله نوری همدانی در درس خارج فقه خود با این لوایح مخالفت کرد. آیت‌الله یزدی نیز با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی ضمن یادآوری جلسه‌ای که با او در این زمینه داشته‌اند و با توجه به جلسه فردا صبح نوشت: «متذکر می‌شویم کاری نشود که ضمن مخالفت با مقام معظم رهبری، به ‌زیان مملکت و نظام حاکمیت جمهوری اسلامی و در تاریخ کشور نقطه‌ ضعف مجلس به‌حساب آید.»

?خبرگزاری فارس نیز تمام قد ظهر شده و به صورت زنجیره‌ای با هر کس که دستش به او میرسید مصاحبه کرد و در تمام آنها صراحتا تلاش کرد تا مانع تصویب لایحه باقی مانده CFT در مجلس شود.

?لایحه پیوستن به کنوانسیون منع تامین مالی تروریسم که اخیرا ترکیه با توسل به آن توانسته است ردپولشویی ۵۰۰ میلیون دلار در کشورش را مشخص کرده و ۴۱۷ نفر را بازداشت کند، قرار است فردا در مجلس طرح شود. این لایحه اوائل تابستان برای دو ماه مسکوت ماند. حالا مخالفان در تلاش برای عدم تصویب این رای در مجلس هستند.

?آنها از جلسه روز ۳۱ شهریور علی لاریجانی با روسای فراکسیون‌های مجلس و وزرای اطلاعات و خارجه به همراه رئیس سازمان اطلاعات سپاه خبر دارند و می‌دانند قرار است این لوایح به تصویب برسد.

?اما سئوال اینجاست که چرا مخالفان درخواست رد این لوایح را از شورای نگهبان نمی‌کنند؟ چرا شورای نگهبان یکی از این لوایح را تایید کرد و حالا لایحه آخر نیز قرار است به آنجا فرستاده شود؟ مگر آیت الله یزدی خود از اعضای شورای نگهبان نیست؟ چرا به جای نوشتن نامه به مجلس، آن را در نهادی که در آن حضور دارد، رد نمی‌کند؟

?مخالفان به خوبی می‌دانند چرا و چگونه این لوایح تصویب شده و یا خواهد شد. برای درک موضوع لازم است به اظهارات احمد توکلی رجوع کنیم که گفته بود: «این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت تصویب خواهد شد.»

?برای همین هم قصد دارند هزینه رد آن را به مجلس تحمیل کنند. چرا که می‌دانند در مراحل بعدی رد نخواهد شد.

?آنها نمی‌توانند به روشنی پاسخ دهند اگر این لوایح آنطور که آنها می‌گویند؛ بد، استعماری، خائنانه و به منظور تحویل دادن سردار سلیمانی به غرب است، چرا رهبری با نوشتن یک نامه مانع از طرح آن در مجلس نمی‌شوند؟

?پاسخ این است که آنها به خوبی می‌دانند معنای عدم دخالت رهبری در موضوع به چه معناست. دست‌کم روشن‌ترین معنایش این است که رهبری این لوایح را حتی اگر با آنها مخالف باشند، تا حدی که مخالفان می‌گویند فاجعه‌بار و خائنانه نمی‌بینند که نیاز به ورود باشد. والا با سابقه‌ای که از رهبری در مورد طرح لوایح دوقلو در دولت اصلاحات و همچنین سند ۲۰۳۰ سراغ داریم،‌ بی‌تفاوتی نسبت به آنچه مخالفان می‌گویند قابل پذیرش نیست.

https://goo.gl/1eryzZ
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#5
گنگ خواب ديده, [07.10.18 08:33]
مردی دو دختر داشت یکی را به یک کشاورز و دیگری را به یک کوزه گر شوهر داد. چندی بعد همسرش به او گفت: ای مرد سری به دخترانت بزن واحوال آنها را جویا بشو.
مرد نیز اول به خانه کشاوز رفت وجویای احوال شد، دخترک گفت که زمین را شخم کرده و بذر پاشیده ایم اگر باران ببارد خیلی خوبست اما اگر نبارد بدبختیم.
مرد به خانه کوزه گر رفت، دخترک گفت کوزها را ساخته ایم و در آفتاب چیده ایم اگر باران ببارد بدبختیم و اگر نبارد خوبست.
مرد به خانه خود برگشت همسرش از اوضاع پرسید مرد گفت:
چه باران بیاید وچه باران نیاید ما بدبختیم!!

حالا حکایت امروز ماست تو این دعوای تصویب fatf، یه عده خودشون رو کُشته اند که بشود بدبختیم و خلاص، یه عده هم هی توییت می کنن کجا نشسته اید که اگر نشود دیگر مملکت تمام هست و بدبخت می شویم و تامام!!!@mortezaebad
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#6
http://www.icana.ir/Fa/live/ParliamentLive
#7
به احتمال بسیار زیاد امروز تصویب میشه و یک ریسک بزرگی که توی این چندماه مثل استخوان در گلو مانده بود رفع میشه و بازار یک نفسی میکشه.
البته برای بازار بد هم نشد این موضوع باعث کمی اصلاح و دست به دست شدن سهام شد تا انرژی های منفی اون رشد شارپ کمتر بشه و بازار آماده بشه برای ادامه رالی صعودی.
بعد تصویب اولش ممکنه دلار یکم شل کنه اونهم بعد از چند روز بالای 10 تومن تثبیت میشه و همه چیز به نفع بازار سرمایه تموم میشه...ان شاءالله
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#8
روحانی تضمین بدهد که رای به CFT مشکلات مالی بانکی را حل می کند

نقوی حسینی:
?آقای روحانی یک خط بنویسد و تضمین دهد که اگر FATF تصویب شود تمام مشکلات مالی و بانکی حل میشود و اگر حل نشد رییس جمهور را استیضاح و رای عدم کفایت بدهید در آن صورت ما هم به FATF رای می دهیم.

?اگر عضوCFT هم بشویم مشکل مالی و پولی حل نمی شود/ عصر ایران
#9
(07-10-2018, 09:56 AM)مهدی نوشته: روحانی تضمین بدهد که رای به CFT مشکلات مالی بانکی را حل می کند

نقوی حسینی:
?آقای روحانی یک خط بنویسد و تضمین دهد که اگر FATF تصویب شود تمام مشکلات مالی و بانکی حل میشود و اگر حل نشد رییس جمهور را استیضاح و رای عدم کفایت بدهید در آن صورت ما هم به FATF رای می دهیم.

?اگر عضوCFT هم بشویم مشکل مالی و پولی حل نمی شود/ عصر ایران

متاسفانه منافع ملی شده بازیچه دعواهای حزبی...
اصولگراها با این جوسازی ها دارن آدرس غلط میدن و میخوان آب رو گل آلود کنن تا ماهی خودشون رو بگیرن
درستش اینه که درصورت تصویب لایحه فوق ممکنه که مشکلات مالی بانکی کاملا رفع نشه اما قطعاً درصورت عدم تصویب این مشکلات چندین برابر خواهد شد.
اما این حضرات میخواهند این لایحه را وسیله و بهانه کنند برای انتقام گرفتن از دولت فعلی که باب طبعشون نیست..
اون موقع که معجزه هزاره سوم! قطعنامه ها رو کاغذ پاره میدونست و همه جا با انکار هلوکاست و...دشمن تراشی می کرد این حضرات همه پیاله روزه سکوت گرفته بودن!
حالا که با شفافسازی حاصل از این لایحه رانت خواری و منافعشان به خطر افتاده شدن کاتولیک تر از پاپ!

سوئیفت اروپایی تا 13 آبان فعال می‌شود

?تا قبل از 13 آبان سوئیفت اروپایی راه می‌افتد. سوئیفت اروپایی قرار است در کنار سوئیفت جهانی که امریکا در آن حضور دارد، فعال شود تا بواسطه این اتفاق، ایران که به برجام متعهد بوده بتواند تبادلات بانکی با کشورهای اروپایی را ادامه دهد.

?کشورهای سوئیس ، ایتالیا، روسیه، فرانسه، آلمان و مابقی کشورها هم شبه سوئیفت را قبول دارند و برای حضور در آن «نه» نیاوردند. برخی از مقامات سیاسی کشورهای اروپایی هم از جایگزینی یورو به جای دلار استقبال کردند و آن را نشانه تقویت پول ملی‌شان می‌دانند./ایران

asriran.com

ممکنه بعد از تصویب این لایحه عکس اتفاقات دیروز رخ بده و سهام از صف های فروش و منفی 5 به سمت مثبت 5 تغییرمسیر بده...
یعنی همین اتفاقی که داره با کاهش صفوف فروش و کاهش منفی سایر سهام اتفاق میفته...شامه بچه های بازار سرمایه بکار افتاده...
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#10
✅کمیسیون امنیت ملی الحاق به FATF را تصویب کرده است ./ تی اس ای پرس


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان